CMS Labele
Labele su iznimno važan dio web mjesta budući da pomoću njih sadržajno definiramo svaki element stranice koji za posjetioca mora imati nekakvo značenje. U prijevodu, korisnik nekako mora znati gdje mu piše broj proizvoda u košarici ili u slučaju nekakve pogreške prouzročene vlastitom, na pogrešan način izvedenom radnjom (npr. unošenje netočnih informacija za prijavu), mora biti jasno informiran o čemu se radi. Upravo takve elemente stranice ostvarujemo labelama koje, vezane uz određeni identifikator koji je važan samom CMS-u, imaju zadatak informirati korisnika.
Sam način informiranja zavisi dakako o Vama kao vlasniku/administratoru web mjesta - ako želite da ikona košarice umjesto s "Kupi" bude označena s "Kupi sada", upravo ćete tu prilagodbu moći realizirati putem labela. Labele se dakle prilikom integracije web stranice izrađuju prema prihvaćenom dizajnu od strane Markera, a korisnik zatim kasnije može postojeće urediti prema potrebi.
Provjerimo sada gdje se one nalaze u CMS sustavu i kako točno rade.
VIDEO LINK: https://screencast-o-matic.com/watch/c0lu6jVHtg1
Upravljanje labelama
Labelama možemo pristupiti putem CMS izbornika gdje se otvara padajući izbornik s traženom opcijom:
Klikom na Labele otvara se sljedeća lista (Vama će svakako lista biti prilagođena po dogovoru):
Kao što se vidi na slici, otvorio se popis svih labela koje su opisane s dva atributa (naziv kolone na vrhu liste) - prvi je Identifikator, a drugi Sadržaj.
Također možete primijetiti kako ovdje sami ne možete dodavati nove labele, nego samo uređivati postojeće. To je prvenstveno iz razloga što su one popraćene određenim funkcionalnostima koje treba realizirati u programskom kodu, no vlasnik/administrator web mjesta može recimo bez problema te funkcionalnosti korisniku opisati na način kako on misli da bi bilo najbolje.
Dok ćemo se s detaljima uređivanja pozabaviti malo kasnije, osvrnut ćemo se prvo na mogućnosti filtriranja, pretraživanja i upravljanja s više labela odjednom.
Filtriranje i sortiranje labela
Iako smo se već ovom tematikom pozabavili u djelu koji se tiče upravljanja CMS stranicama, nije loše još jednom utvrditi gradivo, gdje je primjerice nekakvo filtriranje sadržaja iznimno poželjno budući da je u slučaju testne stranice demo.marker.hr dostupno preko 300 različitih labela (kao što smo već spomenuli, ovo je testna stranica te će svakako kod Vas biti drugačije)...
Kao i u slučaju CMS stranica gdje smo pretraživali stranice, tako i ovdje traženu labelu možemo pronaći na dva načina:
Upisivanjem njezinog točnog identifikatora ili sadržaja
Sužavanjem vidljivih labela uvođenjem odgovarajućih filtera
Dok je po pitanju prve točke potrebno samo u polje upisati traženi pojam, po pitanju filtriranja labela može se dodati filter za jezik pa se na listi mogu izdvojiti hrvatske ili engleske labele. Također, moguće je suziti broj vidljivih labela po pojedinoj stranici u CMS-u (funkcija ) radi lakše preglednosti.
Sortirati labele možemo uzlazno i silazno prema Identifikatoru ili Sadržaju - dovoljno je samo kliknuti na jedan od dva pojma koji su navedeni na vrhu kolone ->
Vizualni primjer:
Grupne radnje nad labelama
Kao i u slučaju CMS stranica, nad labelama možemo izvršiti određene grupne radnje putem funkcija koje su dio ovog padajućeg izbornika:
Sam izbornik nudi dvije mogućnosti:
Polje Kreiraj na svim jezicima u Da
Polje Kopiraj sadržaj na ostale jezike u Da
Prva opcija daje mogućnost kreiranja kopije svake labele koja će se koristiti pri prikazu stranice na engleskom ili nekom drugom jeziku.
Druga opcija omogućuje kopiranje sadržaja iz postojećih labela u istoimene parove na drugom jeziku. Korisno ako želite recimo pojedine engleske labele koristiti na svim jezičnim izdanjima stranice.
Naravno, prije je potrebno označiti labele nad kojima želimo izvršiti određenju radnju, i to pomoću stavljanja kvačice ispred njihovog naziva.
Recimo da želimo za sve labele napraviti kopije koje bi se koristile na stranicama koje se prikazuju na engleskom jeziku. Budući da nema smisla pojedinačno označavati svaku od njih 300-ak, napravit ćemo to pomoću funkcije predviđene za tu mogućnost (treba kvačicom označiti prazni kvadratić pokraj izbornika za grupne radnje nad labelama):
Sada je dovoljno za označene labele samo kliknuti "Potvrdi" kako bi kreirale kopije labela za drugi jezik.
Vizualni primjer (brisanje labele):
Uređivanje labela
Postojeće labele možemo urediti klikom na ikonu . Slijedi zatim sljedeći dijaloški okvir (mi smo odlučili urediti labelu označenu identifikatorom 404_h1):
Putem ovog editora moguće je dakle editirati sadržaj labele. To se radi u prozoru "Sadržaj" gdje se može definirati opis funkcionalnosti koju predstavlja pojedina labela. Ako to vlasnik/administrator web mjesta želi, moguće je uz jedinstveni identifikator labele napraviti više labela odjednom, svaku za drugi jezik koji podržava pojedina web stranica. To se radi putem opcije "Kreiraj na svim jezicima" (stavi se kvačica), dok je putem opcije "Kopiraj sadržaj na ostale jezike" moguće sadržaj labele upotrebijiti na svim inačicama koje se koriste kod drugih jezika.
Uzmimo još jedan od najčešći primjera izmjena sadržaja pojedine labele - recimo da želimo u podnožju stranice (eng. footer) promijeniti copyright informacije iz "Marker d.o.o. 2013." u "Marker d.o.o. 2016.". Na listi labela je potrebno pronaći onu koja se zove "copyright" te kako smo gore objasnili, potrebno je otvoriti editor labele kako bi u polju sadržaj promijenili godinu. Nakon što spremimo promjene, promijenjen sadržaj labele biti će automatski vidljiv na svim stranicama.
Primjer: