Korisnici

Repozitorij svih korisnika koji na neki način vrše interakciju s web mjestom bio bi upravo modul "Korisnici" kojeg možemo pronaći na glavnom izborniku Markerovog CMS-a:

Njegova funkcija je sljedeća - pratiti tko je sve registriran na portalu/web trgovini, u koju kategoriju korisnika spada i kakve su mu ovlasti na raspolaganju. Osim praćenja, modul kroz model "Ovlasti" dopušta i manipulaciju s grupama korisnika, tj. njihovim ovlastima - iako je taj posao do sada radila uglavnom Markerova podrška, postoji mogućnost da administratori koje koriste ovaj CMS, jednom sami preuzmu te zadaće kada je u pitanju njihovo vlastito web mjesto.

Budući da je to trenutno samo mogućnost, za sada ćemo se zadržati na onom najvažnijem modelu za svakog administratora - modelu "Korisnici".

Korisnici

Bez obzira bili administrator web mjesta ili registrirani posjetioc, sigurno je kako ćete se sa svojim podacima pronaći u modelu Korisnici, na listi koja izgleda ovako:

Ona je opisana nekolicinom atributa (nazivi kolona):

Osim pregleda korisnika, nad njima je moguće izvršiti i određene grupne radnje. To je ostvarivo putem izbornika koji se nalazi iznad kolone "Email/Ime i prezime", na način da se kvačicom () označe željeni korisnici te se izabere jedna od dostupnih grupnih radnji:

Ako postoji potreba pronalaska specifičnog korisnika, to je moguće realizirati uz pomoć filtriranja, odnosno pretraživanja ako znamo kojeg točno korisnika tražimo.

Na slici koja je ovdje navedena, vidljiva je nekolicina filtera - budući da smo ih već objasnili u kontekstu opisa kolona, dovoljno je znati kako uključivanje jedne od opcija rezultata pretraživanja isključuje sve one korisnike koji ne spadaju u izabrani filter. Na taj način, moguće je relativno precizno i brzo pronaći traženog korisnika, posebice ako smo u polje "Pretraga" sposobni upisati njegovo ime ili email adresu.

Pogledajmo sada koje su sve funkcije prisutne u editoru za korisnike:

Ističe se nekolicina labela pa da ih pobliže objasnimo u tablici, prvenstveno one vezane uz korisnički račun:

 Riječ je o email adresi s kojom se korisnik registrirao na web mjesto.

Pomoću ovog polja označavamo je li korisnički račun aktivan, tj. može li se korisnik svojim logim podacima prijaviti na web mjesto.

 S ovim poljem definiramo ima li korisnik pristup administraciji web mjesta. Kvačica označava da ima.

Stavljanjem kvačice kod ove labele CMS-u se daje do znanja da korisniku resetira lozinku i kreira novu.

Ako se označi ova opcija, prilikom resetiranja lozinke ili nekog slanja obavijesti korisniku, administratoru se automatski šalje kopija.

Po pitanju ostalih podataka, moguće je još detaljnije urediti osnovne i dodatne podatke o korisniku, no te stvari rijetko radi administrator - obično je to obveza kreatora korisničkog računa. Po pitanju ovlasti, njih je u teoriji moguće proizvoljno svakom korisniku posebno dodjeljivati, no u praksi one se obično definiraju unutar grupe korisnika u koje se svrstava svaki registrirani član web mjesta.

Kreiranje korisnika unutar CMS administracije:

U screenshotu je primjer popunjavanja:

Nakon toga korisnik na email obavijest gdje može aktivirati svoj račun i postaviti lozinku.

Resetiranje lozinke aktivnom korisniku:

Ako je korisnik Aktivan ali nekim slučajem ne može resetirati lozinku na svojem profilu, administrator u tom može na korisničkom računu postaviti Zahtjev za promjenu lozinke te se tada email šalje za izmjenu lozinke.