Dodavanje fotogalerije
Recimo da na web stranicu želite dodati novu fotogaleriju. Kako bi to mogli, potreban nam je editor koji će se otvoriti klikom na ikonu plus na izborniku objave...
Klikom na + ili ikonu Dodaj se dodaje Objava.
Otvorit će se zatim editor u kojem ćemo definirati sljedeće elemente:
Budući da dodajemo na web novu fotogaleriju, od ponuđenih kategorija izabrat ćemo upravo fotogaleriju. Napominjemo da se broj kategorija definira još prilikom izrade web stranice, zavisno o potrebama klijenta.
Prije nego li podesimo sve stavke galerije kako nam odgovara, zbog naknadnih izmjena stavit ćemo prvo status pisanje kako bi fotogalerija bila vidljiva samo nama (administratoru). Jednom kada ćemo biti zadovoljni sa svim stavkama ove objave, status ćemo jednostavno promijeniti u objavljeno.
Definiramo vrijeme objave nove fotogalerije. Obično je potrebno kliknuti samo na link "Trenutno" kako bi se polje popunilo s trenutnim sistemskim vremenom.
Određujemo hoće li se nova fotogalerija moći komentirati ili ne. Izabire se jedna od tri opcije: omogućeno, prikaz arhive (zabranjeno), bez prikaza arhive. Prva opcija koju smo mi ovdje izabrali omogućuje komentiranje. Preostale dvije onemogućuju, s time da prva prikazuje ranije komentire ako ih je bilo (novi se više ne mogu dodavati), dok druga opcija osim što onemogućuje komentiranje, ne prikazuje pritom starije komentare ako ih je uopće bilo.
Izabiremo jedan od ponuđenih jezika na kojem će se prikazati fotogalerija. Primjerice, ako je web stranica podržana s 5 različitih jezika, galeriju će biti moguće opisati i prikazati na svih 5 jezika na webu. Za detalje pogledati napomenu #2 na dnu stranice.
U ovo polje se unosi naziv fotogalerije. Primjerice, ako na web stranici želimo klijentima pokazati svoj apartman, fotogaleriju možemo nazvati nazivom tog pojedinog apartmana.
Ovdje se definira url adresa nove fotogalerije. Naime, svaka stranica pojedinog web mjesta ima svoju adresu kako bi je klijent mogao pronaći. Ona se automatski generira iz naslova objave, no po potrebi, administrator je može sam urediti kako misli da bi bilo najbolje.
U polje ispod ove labele unosi se, kao što sam naziv sugerira, opis fotogalerije. Obično je riječ o dvije do tri rečenice koje klijentu daju do znanja što konkretno može vidjeti ako klikne na fotogaleriju.
U polje ispod ove labele unosi se detaljni opis onoga što prikazuje fotogalerija. Kod nekih objava to nije potrebno, no to zavisi o dizajnu weba, odnosno organizaciji sadržaja kakvog je prilikom izrade weba želio njegov vlasnik.
SEO optimizacija
Ispod editora fotogalerije, primijet ćete još polje koje je označeno s kraticom SEO. Ona predstavlja skraćenicu pojma Search Engine Optimization, a riječ je o engleskom nazivu koji opisuje skup pravila i preporuka oko uređivanja članka za bolju pozicijui na Googleu. Za detalje preporučamo čitanje našeg bloga gdje smo u jednom od članaka opisali sve najvažnije elemente dobre SEO optimizacije.
Ono što je važno za ovo fotogaleriju je da definiramo sadržaj četiri sljedeća polja:
Ovo je prvo polje koje gleda Google kada će rangirati stranicu koja sadrži ovu fotogaleriju. U njega se unosi naslov fotogalerije koji najbolje opisuje sadržaj koji ona sadrži. Informacije unesene u Title tag biti će prikazane na rezultatima pretrage kao naslov fotogalerije.
H1 se odnosi na glavni naslov. U to polje dovoljno je samo prekopirati ono što smo unijeli u polje naslov.
Meta description je kratak opis članka (u našem slučaju fotogalerije) koji Google gleda kada pokušava utvrditi na što se odnosi ova objava. Riječ je o sažetom opisu od maksimalno 200 znakova koji se prikazuje odmah ispod linka u rezultatima pretrage. Poželjno je što bolje opisati na što se konkretno odnosi objava budući da će to izravno utjecati na njezin rang.
U ovo polje unose se ključne riječi koje na neki način opisuju vašu objavu. Iako Google više ne daje toliku važnost tom segmentu (prvenstveno zbog toga što se taj modul previše zloupotrebljavao), poželjno je navesti nekakve konkrentije ključne riječi tipa "odmor u apartmanu s četiri zvjezdice".
Nakon što smo unijeli u ova polja sve potrebno podatke, treba još naravno dodati slike.
Kako bi to napravili, otići ćemo u tab .
Slike u galeriju se dodaju putem sljedećih nekoliko koraka:
1. Korak
Klikom na otvara se prozor putem kojeg odabiremo željene slike koje ćemo s računala uplodati na server.
2. Korak
U polje Redoslijed unosimo po kojem redu će se prikazivati slike u galeriji. Koristimo brojeve od 1 pa nadalje.
3. Korak
U polje Naziv ako želimo unosimo naziv slike na hrvatskom i engleskom jeziku.
4. Korak
U polju Opis po potrebi možemo opisati pojedinu sliku.
5. Korak
Stavljanjem kvačice na kvadratić Vidljivo označavamo kako će slika biti vidljiva u galeriji.
6. Korak
Ako je potrebno dodati više slike, prozor za dodavanje novih otvara se klikom na ikonu .
7. Korak Nakon što smo označili sve slike koje želimo u galeriji, potrebno je još samo kliknuti na kako bi se u članku kreirala nova galerija.
NAPOMENE
1. Prva slika koja se doda na listu datoteka obično služi kao glavna slika u zaglavlju članka (ona slika na vrhu iznad teksta).
2. Ako je moguće web stranicu pregledavati na više jezika, svaka nova objava koja se dodaje (uključujući fotogalerije) može se pripremiti na svakom od stranih jezika koje web mjesto podržava. U prijevodu, na editoru koji izgleda ovako:
U ovom donjem dijelu kojeg smo zaokružili crvenim okvirom, potrebno je unijeti sve ove gore opisane podatke iz tablice, ali na stranom jeziku koji je izabran s liste ponuđenih. Ako primjerice web stranica podržava 5 stranih jezika, za ovu novu objavu popunit ćemo 5 ovakvih okvira, svaki za jezik na kojem želimo da objava bude vidljiva.